Odchov štěňátek
V porodním boxu máme fenku se štěňaty po porodu. Vše probíhá v pořádku, štěňátka pijí mateřské mléko a dobře prospívají.
Každý den je pravidelně vážíme a váhu zapisujeme, abychom měli přehled, zda přibývají na váze a mateřské mléko jim stačí a nebo zda nebude potřeba je dokrmovat.
Péče o fenku po porodu
Vždy, když fenku bereme zpět do porodního boxu z venku (většinou z venčení), připravíme si do vlažné vody velmi slabý roztok Hypermanganu a dobře sající hadřík. Ten pak pořádně namočíme v roztoku, vyždímáme a fenku otíráme, obzvláště okolo zevních rodidel, odkud se neustále čistí. Současně pak čistě vyždímaným hadříkem otřeme struky a mléčné lišty, aby se ke štěňátkům nedostalo něco nedobrého, co by mohla fenka venku na sebe nabrat.
Potom opláchneme a otřeme packy a fenka je připravená se vrátit do porodního boxu ke štěňátkům.
Strava feny - po porodu potřebuje fena dostatečné množství živin a kvalitní stravy, jelikož u ní probíhá intenzivní laktace. Jelikož se názory na složení stravy a přidávání různých potravinových doplňků mezi chovateli velmi liší, je nejlepší se poradit se svým chovatelem nebo veterinárním lékařem o nejvhodnějším krmení. Záleží také na tom, v jaké kondici fena po porodu je.
V případě, že štěňátka řádně nepřibývají na váze, je nutné je začít 3x až 5x denně přikrmovat z kojenecké lahvičky. K přikrmování použijeme speciální sušené štěněčí mléko, které se rozdělává ve vodě podle návodu. Na našem trhu je již v nabídce toto mléko od několika specializovaných firem.
Na konci 3. týdne začínáme štěňátka učit jíst z misek. Na misky je vhodné si vyrobit speciální podstavec, ve kterém misky dobře drží (krmítko). Ze začátku je nutné štěňátkům trochu pomoci, aby se dobře a rychle naučila z misek jíst.
Postupně můžeme štěňatům dávat buď doma připravenou kaši nebo štěněčí kaši, kterou můžeme zakoupit již hotovou - jenom zředíme ve vodě.
S dovršením 4. týdne začínáme štěňátka krmit speciálními granulemi od 4. týdne věku. Ze začátku, než se je štěňata naučí baštit, necháváme granulky cca 1/2 hodiny rozmočit a postupně dobu namočení zkracujeme. Mezi 5. - 6. týdnem dosáhneme toho, že štěňata umí baštit granulky jenom lehce namočené a hned podávané.
Kdo dává přednost doma připravené stravě, může štěňátkům dávat např. rýži s vařeným masem, ovšem za současného přidávání všech potřebných vitamínů a živin ve správném vzájemném poměru.
Po dovršení 6. týdne věku a splnění všech podmínek, daných chovatelskou směrnicí o hlášení vrhu, již máme doma přidělená zápisní čísla z plemenné knihy ČMKU a můžeme požádat svého veterinárního lékaře o načipování štěňat.
Jakmile jsou štěňata označena, domluvíme se s příslušným poradcem chovu na termínu povinné kontroly vrhu. Po kontrole vrhu a dovršení 50. dne věku ( což je nejnižší možný termín odběru podle Zápisního řádu ČMKU) si pro štěňátka postupně začínají přijíždět příslušníci jejich nové smečky - jejich nové milující rodiny.