Březost a porod
Březost - krytí proběhlo úspěšně a majitel chovné feny je v očekávání, jak vše dopadlo a zda se může těšit na štěňátka.
Proto většina chovatelů se již nespoléhá jenom na svůj instinkt a na chování feny, ale po 30. dni březosti navštíví veterinárního lékaře, vybaveného ultrazvukem a nechá si fenku vyšetřit, zda jsou již vidět zárodky budoucích štěňátek.
Pokud vše dobře dopadne a na UV vyšetření vidíme, že je fenka březí, můžeme se pomalu a pečlivě připravovat na porod.
Ještě k výživě feny v průběhu březosti. V první polovině březosti by se neměla strava feny výrazně měnit.
V druhé polovině březosti, obzvláště po pozitivním výsledku ultrazvukového vyšetření, můžeme fence přidat až o 2/3 krmné dávky. Na většině kvalitních, průmyslově vyráběných krmiv, najdeme dávkování pro vysokobřezí feny.
Pokud připravujeme krmení doma, je potřeba se pečlivěji zaměřit na správné složení a poměr všech látek v potravě, ať jsou to vitamíny nebo další prvky, nutné pro správný rozvoj plodů.
V průběhu druhé poloviny březosti si pak připravíme nebo necháme vyrobit porodní box. Je mnoho variant, které je možné zvolit, a proto doporučujeme prozkoumat na internetu různé návody na stavbu porodního boxu a fotodokumentace z chovatelských stanic, jak to kde mají připravené.
Výborná varianta porodního boxu je: polovina podlahy vyhřívaná s regulací teploty a druhá polovina s běžným povrchem, aby se tam fenka mohla "ochladit". Povrch porodního boxu volíme omyvatelný, ale neměl by být kluzký.
Před porodem si zjistíme kontakty alespoň na dva veterináře, z toho jeden by měl být k dispozici non-stop. Tyto kontakty si připravíme "na oči", abychom je v případě potřeby nemuseli hledat.
Na porod si připravíme:
- papírové pleny pod štěňátka (mohou být i papírové vložky do postele)
- nůžky s kulatou špičkou
- lékařský pean
- dezinfekci ve spreji
- pevnou, slabší stužku na podvazování pupeční šňůry
- při očekávaném vícečetném vrhu silnější barevné stužky na označování štěňat
- velké množství různých utěrek a hadříků na vysoušení štěňátek
- starší, čisté povlečení nebo prostěradla, jako podložky pod fenku a štěňátka
- školní sešit nebo nějaký blok
- raději dvě dobře píšící tužky
- dobře viditelné hodiny
- stabilní váhu, ve které budeme vážit novorozená štěňátka
- velký pytel na odpadky (budeme vhazovat použité papírové pleny, nasáklé krví a zbytky od porodu každého štěňátka)
- něco na posílení fenky, např. veterinární pastu Calopet
Porod
Blížící se porod poznáme podle toho, že fenka začíná být neklidná, může pobíhat z místa na místo, různě hrabat, obzvláště, když ji venčíme nebo pustíme třeba na chvíli do zahrady nebo dvora.
Snažíme se ji zvykat na porodní box např. tím, že si tam můžeme lehnout s ní a klidně ji utěšujeme.
Začátek porodu se může projevit několika způsoby.
- Odtok plodové vody - najednou se pod fenkou objeví velké množství tekutiny (neměla by páchnout - pokud páchne nebo je nazelenalá, je potřeba okamžitě navštívit veterináře). Následně můžeme očekávat první stahy.
- Nebo porodní voda neodteče a fena začíná mít stahy.
Poznáme to na ní velice dobře, na chvilku zadrží dech a vidíme, jak se snaží "tlačit". Stahy se postupně stávají intenzivnější a intenzivnější. Při normálním průběhu porodu fenka maximálně do dvou hodin od prvních stahů porodí první štěňátko.
Pokud se tak nestane nebo fenka přestává tlačit, je opět nejvhodnější vyhledat veterináře.
Štěňátko se narodí v plodovém obalu. Klidně obal roztrhneme prsty, uvolníme lůžko, které necháme fence sežrat (v lůžkách je vysoké množství pro fenu prospěšných látek a obsahuje oxytocin, který podporuje další stahy dělohy). Nůžkami, postupným jakoby kousáním, odstřihneme pupeční šňůru, kterou na konci zmačkneme prsty a ihned podvážeme cca 1/2 - 1 cm od bříška štěněte).
Pak necháme štěňátko fence olízat a ihned masírujeme měkkým flanelovým hadříkem a současně vysoušíme. Čistým hadříkem vytřeme ústa, otřeme čumáček a přikládáme poprvé ke struku. Většina štěňátek začíná okamžitě sát svoje první mateřské mléko (vlastně mlezivo). Pokud je štěňátko po narození trochu "napité" a při dýchání jakoby chrčí, položíme si je zádíčky do spojených dlaní, hlavičkou dolů a dlouhými, houpavými pohyby paží nad hlavu a dolů k zemi se snažíme odstředivou silou tekutinu z průdušek štěňátka dostat ven. Někdy je potřeba i odsát tekutinu z čumáčku.
Jakmile se pak štěňátko přisaje ke struku, jenom lehce přikryjeme suchým, měkkým hadříkem a sledujeme, zda je vše v pořádku a očekáváme narození dalšího štěňátka.
Některá štěňátka se rodí bez plodových obalů. Postup po narození je stejný.
Pro naši informaci je dobré si do sešitu poznamenávat počet lůžek, která vyšla buď přímo v obalu nebo samotná.
Jakmile štěňátko trochu vyschne, zvážíme je a vše si pečlivě zaznamenáme do připraveného sešitu, včetně hodiny narození a pohlaví štěněte. Máme pak výborný přehled, kdy se které štěňátko narodilo a jakou mělo porodní váhu.
Jakmile se fenka uklidní, v bříšku necítíme už žádné štěňátko, je vhodné zajet k veterinárnímu lékaři na UV vyšetření nebo rentgen, zda je už porod skončený a fenka v sobě nemá žádné štěně. Současně s sebou můžeme vzít štěňátka na odstranění paspárků nebo se domluvíme s veterinářem, aby nám přijel domů prohlédnout vrh a odstranil paspárky v domácím prostředí.
V případě jakýchkoli komplikací před porodem nebo v průběhu porodu ihned kontaktujeme,
alespoň telefonicky, veterinárního lékaře.