Stáří psa

Jako každému člověku tak i psovi ubíhá jemu vyměřený čas. Bohužel je ten jeho podstatně kratší, než lidský a tudíž se musíme vypořádat s tím, že náš kamarád vedle nás zestárne. Pokusím se zde napsat pár rad, které by tento proces minimálně zpomalily a pejsek zůstal veselý až do vysokého věku.

Je všeobecný názor, že jeden psí rok odpovídá 7 letům člověka. Tak to vůbec není. Vezměme si například, že roční pes je již plně pohlavně vyzrálý, kdežto ze 7 leté holčičky se těžko stane maminka. Obecně však lze říci, že větší plemena se dožívají nižšího věku, než plemena malých psů. Velká a obří plemena již v šesti letech patří mezi psí seniory, kdežto trpasličí pudlík bude v nejlepším věku.

Pro porovnání věku vašeho čtyřnohého miláčka a člověka uvádím tabulku stárnutí:

Pes - člověk Pes - člověk
1 rok - 15 let 6 let - 40 let
2 roky - 24 let 7 let - 44 let
3 roky - 28 let 8 let - 48 let
4 roky - 32 let 9 let - 52 let
5 let - 36 let 10 let - 56 let

Vidíte sami, dítě ještě není v pubertě a z pejska už velmi zralý jedinec.

Stárnutí se nedá zastavit, lze ho jen zmírnit a zpříjemnit nezvratný běh času. U velkých plemen psů se kolem 6 roku dají pozorovat první známky stárnutí. U středně velkých okolo 7 roku a u malých okolo 9 let, což je např. horší orientace, nebo její úplná ztráta, bojácnost, narůstající nechuť do hry, rychlejší únava, pomalejší reakce a také bezduché zírání „do blba“. To co vidíme na první pohled je šedivějící tlama a srst kolem očí. Bohužel také přibývání na váze. Naštěstí již mnoho firem, které se prezentují i na českém trhu vyrábí granule pro seniory, s menším obsahem tuků, zato však více bílkovin, které právě stárnoucí pes potřebuje, neboť mu ubývá svalstvo. Celkově je organismus unavenější, tudíž ubývají buňky v ledvinách i játrech, snižuje se dýchací funkce a funkce ledvin poklesne asi o polovinu. Celkově se tímto vším zabývá věda, která se nazývá geriatrie.

Jak svému psovi zpříjemnit stáří?
Něco můžeme my sami, v něčem nám může pomoci farmaceutický průmysl. Každý považuje za samozřejmé přidávat štěňátkům přípravky na klouby a růst kostí. Ovšem i stárnoucímu psovi je zapotřebí přidávat potravinové doplňky, které pomáhají tvořit kloubní tekutiny, neboť se psovi lépe pohybuje. Je však zapotřebí tyto doplňky podávat stále a nepodléhat radosti ze zlepšení, neboť je to pouze krátkodobé a po vysazení se tekutina přestane tvořit a pohyb kloubů se opět zhorší. Je třeba psovi částečně omezit pohyb. Absolutně nevhodné jsou výlety na kole, neboť dlouhý běh už psa příliš vyčerpává. Naopak častější a krátké procházky psovi jen prospějí. Pro zvýšení sebedůvěry psa je dobré cvičit jeho mozek. Zde absolutně neplatí pořekadlo „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Naopak, právě v této době je dobré učit psa nové triky a nové hry s vyhledáváním předmětů, např. krátké a jednoduché stopy.

Celkově shrnuto – omezte přísun kalorií asi tak o 30%, přidejte potravinové doplňky, snižte zátěž na srdce a trénujte mozek vašeho psa. Pak z něj bude veselý důchodce, plný elánu a ne unavená, malátná, plazící se troska.