Proč štěně s průkazem původu?

Věčné dilema a jedna z prvních otázek, kterou si kladou budoucí majitelé štěňátek......a také věčné téma chovatelů, kteří se to zájemcům o štěňátka snaží vysvětlit. Takže trochu malé osvěty a vysvětlení této záhady.

Vše začíná tím, že budoucí majitelé nechtějí pejska na výstavy a chov, ale pro potěšení a jako mazlíčka do rodiny. Proč tedy kupovat drahé štěně s PP? Jenže on to není zdaleka takový luxus a zbytečnost pořizovat si chlupatý přírůstek do rodiny s rodokmenem a leckdy vás vyjde na menší peníze než ten "pouhý bezpapírák", čemuž nejdříve málokdo uvěří.

 1. Takže začneme z té horší stránky....pokud si pořizujete štěňátko bez PP, nikdy nevíte ani nezjistíte, kdo jsou jeho rodiče. A jestliže vám je chovatel dokonce ukáže, může to být samozřejmě pravda, ale také nemusí. Takže nikdy nevíte, co vám ze štěněte vlastně vyroste.

   

 2. Vězte, že chovatel, od kterého štěně bez PP kupujete, s vámi nikdy nesepíše kupní smlouvu. Pro někoho je to zcela nepodstatná věc. Ale, může se stát, že si přivezete pejska domů, po pár dnech začne zvracet a mít průjem, vy skončíte u veterináře a dáte za léčebné výlohy leckdy víc než jste zaplatili chovateli za štěně. Když se rozhodnete, že to tak nenecháte a pojedete k chovateli a budete chtít náhradu léčebných výloh, protože štěně dle veterináře mělo vrozenou vadu nebo bylo nemocné již při koupi, nikdy se ničeho nedovoláte. Co není psáno, není dáno. V konečném důsledku zjistíte, že jste za léčení zvířete dali víc, než by vás stálo štěně s PP.

   

 3. A na závěr častá třetí varianta. Štěně bez PP po rodičích s PP. Většina chovatelů PP rodičů vůbec nemá a spoléhají na to, že jej ani nebudete chtít vidět. A pokud rodiče skutečně PP mají, pročpak ho asi nemají jejich štěňata? Protože rodiče jsou kvůli nějaké závažné vrozené nebo dědičné vadě vyřazeni z chovu, anebo chovatel nechtěl věnovat čas a peníze na absolvování povinných dvou výstav a chovného svodu - bonitace, ale jaký to potom vlastně může být chovatel ??? Když neměl čas se pár dní věnovat svému psovi/feně, měl dost času a chuti se pořádně věnovat štěňátkům, jejich správné výživě, výchově a socializaci ???

A teď pro srovnání k výhodám PP

 1. Znáte rodiče, předky, prostě celý rodokmen kupovaného štěněte. Z průkazu se dozvíte výstavní úspěchy, chovatel vám může ukázat matku štěňat, případně i otce, má-li ho doma v rodné chovatelské stanici.

   

 2. Všechna štěňata jsou označená min. tetováním v uchu a pod tímto číslem vedená v plemenné knize, což slouží ke snadné identifikaci, pokud by se např. štěňátko zaběhlo. Navíc stále více chovatelů i kromě tetování rovnou také čipuje, což je ještě průkaznější prvek identifikace zvířete.

   

 3. Chovatel s vámi sepíše kupní smlouvu, kde kromě zákonných náležitostí by měl být i zdravotní stav zvířete při převzetí novým majitelem.

   

 4. Dostanete očkovací průkaz nebo pas, kde máte přesně potvrzená absolvovaná očkování a odčervení.

A hlavně rodiče štěňátka jsou chovná zvířata, která prošla přísnými kriterii bonitace a mají potřebná zdravotní vyšetření, aby mohla být zařazena do chovu.