Bonitace

Bonitace     (chovný svod) 

Bonitace je organizována výborem klubu a je pořádána nejméně 2x ročně. Zvíře může být bonitováno 1x za život.
Bonitovat lze psa  (fenu) starší 18. měsíců,  zapsaného v plemenné knize ČR (s přiděleným českým zápisním číslem).

Bonitace se může zúčastnit  pes (fena), který absolvoval  min. 2 výstavy, z toho jedna výstava je klubová či speciální klubu švýcarských salašnických psů a další může být  mezinárodní a národní výstava na území ČR,  či zahraniční nebo klubová výstava pořádaná pod FCI. Podmínkou je předvedení ve třídě mladých a výše. (stáří nad 9 měsíců).

Bonitaci provádí bonitační komise. Bonitační komise vydává rozhodnutí o využitelnosti psa (feny) v chovu. Předmětem hodnocení je posouzení exteriéru, povahových vlastností a zdraví. Výsledkem posouzení je vytvoření bonitačního kódu a rozhodnutí zda je pes (fena) chovný či nechovný. 

Bonitace je z části výstavou a částečně zkouškou pro mladého psa. Rozdíl je, že není posuzován exteriér psů navzájem, ale striktně se hodnotí zvíře dle daného standardu plemene. O to důležitější je verdikt bonitační komise, zaznamenaný v bonitační kartě.  Tento je důležitý pro další využití zvířat v chovu  a o vhodnosti spojení s potencionálním partnerem. 

K bonitaci jde pes jen jednou za život a je nezbytné, aby byl předveden v co nejlepší kvalitě, co se zdraví a exteriéru týče. Na bonitaci budou psovi měřeny různé partie těla většinou kovovým posuvným speciálním měřidlem a také krejčovským metrem. Psům je kontrolován skus a plnochrupost, musí se předvést ve výstavním postoji i v pohybu a samcům jsou kontrolována varlata.